Сметката, моля! – Из българския туризъм

обслужване в ресторанта

Обърнете внимание на правилното обслужване в ресторанта и спечелете вниманието на гостите си

В нашите истории „Из Българския туризъм“ често ви разказваме за случки, свързани с престоя в хотела, но днес е време за една лична история с недотам прекрасно обслужване в ресторанта.

Че беше вкусно – беше. Обстановката и тя хубава, но отношението хич го нямаше.

Поводът

Време е за рожден ден. 😊 Нали знаете, настройвате се за готино парти с хубава компания и последното, което очаквате е сърдита сервитьорка с най-намусеното изражение да ви обслужва цяла вечер.

Но нека започнем отначало…

В една хладна майска вечер съм поканена на рожден ден в един красив град в полите на балкана, в едно уютно и красиво заведение. Имаме запазена маса вътре, тъй като времето не предразполагаше да се възползваме от градината навън, а и женската част от компанията държахме да бъдем на топло.

Посрещането

Посрещане ли бе да го опишеш! 😊 С влизането ни посреща една дама, която след въпроса „На чие име е резервацията?“ ни води навън. Ние с учудване я спираме и казваме, че трябва да имаме запазена маса вътре в заведението, при което троснато тя ни отговаря – „Вътре не може, няма места.“ Решихме, че може би е станало объркване и рожденика обясни, че след неколкократни разговори по телефона е имало уговорка за маса вътре.

Видимо недоволна „любезната“ дама ни настани вътре. Да, беше ясно какъв е проблемът. Ние бяхме още една маса, за която тя трябваше да отговаря. Държа да подчертая, че до края на вечерта, вътре в заведението имаше общо 3 маси (включително нашата). Толкова много ли искахме – вежливо посрещане с усмивка на лице и мили думи „Добре дошли“, „Настанете се удобно“, „Заповядайте“.

Решихме да не се настройваме негативно от самото начало, все пак всеки има лоши дни, въпреки че в тази сфера отношението към клиента е на първо място.

обслужване в ресторанта

Обслужването

Ето тук идва кулминацията в отношението на дамата към нас. Малко са думите, за да ви опиша по най-точния начин истинското преживяване на място в ресторанта. Кое ли да ви споделя по-напред? Дали това, че ни сервираха салатите, а след тях чакахме 20 минути да ни донесат бутилката поръчан алкохол, за да си кажем „Наздраве“ по повод рождения ден. Или пък това, че след наше запитване дали не е забравила поръчката ни, отговорът беше – „Не съм“. Кратко, точно и ясно – без мило обръщение и извинение.

А това да си поръчаш нещо беше наистина трудна задача. Искате студен чай? Отговорът е „няма“ и дори не изчаква 10 секунди, в който да произнесете „Тогава, ако може един…“ и тръгва. Просто минаваше прекалено бързо покрай нас и съответно, ако искахме нещо, трябваше да си поръчаме, докато тя върви. Явно това, че искаме да направим оборот на заведението не е фактор, който е от значение.

обслужване в ресторанта

Време е за обща снимка. Да, ама не. Решихме да помолим сервитьорката да ни снима и познайте… Дори не получихме отговор, просто странен пронизващ поглед.

През цялата вечер това беше нейното поведение. За жалост ужасно нелюбезно, предизвикващо леко, а на моменти и по-силно раздразнение у всеки един от нас.

Изводи

Кое беше хубавото ли?

Това, че бяхме готина компания, която на всеки остър отговор и постъпка, отвръщаше с насмешка и не позволихме нищо да помрачи хубавия повод, по който се бяхме събрали.

А кое е лошото?

Това, че след нашата вечер други познати ни казаха: „Ами вие не знаехте ли, че там обслужването е такова“. Наистина жалко, защото градът е малък, а новините от уста на уста се носят със скоростта на светлината. И е факт, че въпреки приятната обстановка, не бих се върнала там отново.

Припомняме ви нашите 6 препоръки за успешен ресторант, които да приложите още сега.

Сигурни сме, че знаете колко важна част от цялостното представяне на вашия бизнес, е отношението към клиента. Много бихме се радвали, ако собствениците на всеки един голям или малък ресторант, обръщат повече внимание на начина, по-който хората, отговарящи за обслужването, се отнасят към гостите.

Обръщайте повече внимание на мениджмънта на място в заведението. Може да обучите сервитьорите как да реагират по най-правилния начин в дадени ситуации, да спазват добрия тон и да поставят клиента на първо място. Дори ако трябва използвайте поставени лица, за да тествате сервитьорите и да си осигурите спокойствието, че вашето място ще бъде предпочитано място с много доволни гости и добри отзиви.

Ако имате нужда от допълнителни пояснения и безплатна консултация относно най-доброто обслужване във вашия ресторант и всичко свързано с иновациите в туризма, ще се радваме да ви помогнем.

Ето тук можете да намерите усмивките на „зелените вратовръзки“ на Clientric: 0888599076 или 02/444 99 07, имейл office[at]clientric.bg или изпратете запитване, ако ви е по-удобно.

Остави коментар